Przejdź do głównej zawartości

KONKURSY!!!

oryginalna strona konkursu
XXI konkurs
"AUSTRIA - KRAJ I MIESZKAŃCY"
Zapisy do 2 marca 2018
I etap - 6 marca 2018 (wtorek), godz. 15.30
WBP Biblioteka Austriacka w Opolu,
pl. Piłsudskiego 5
Finał - 6 kwietnia 2018 (piątek), godz. 11.00
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu,
ul. Piastowska 20

Biblioteka Austriacka Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu ogłasza XXI konkurs wiedzy Austria - kraj i mieszkańcy, którego celem jest popularyzowanie szeroko rozumianej wiedzy o historii, geografii i kulturze Austrii. Konkurs obejmować będzie wiedzę z historii, geografii, nauki, kultury, życia społecznego i politycznego Austrii, a pytania formułowane będą w języku polskim. Konkurs ma charakter ogólnopolski, a główną nagrodą jest weekendowa wycieczka do Wiednia, przewidziane są także wartościowe nagrody rzeczowe dla zdobywców 2 i 3 miejsca. Sponsorem nagrody głównej jest Biuro Podróży Almatur w Opolu. Wsparcia udzielił także Konsul Honorowy Republiki Austrii we Wrocławiu.
W konkursie mogą wziąć udział wszystkie chętne osoby, bez ograniczeń wiekowych, z wyjątkiem laureatów wcześniejszych edycji. Zalecany jest udział osób od 13 roku życia. Pierwszy etap konkursu, eliminacje szkolne, odbędzie się 6 marca 2018 r. (wtorek), natomiast finał dla najlepszych uczestników zaplanowano na 1 kwietnia 2018.
Konkurs o Austrii organizowany jest w ramach obchodów Jubileuszu 25-lecia działalności Biblioteki Austriackiej w Opolu i 18. Wiosny Austriackiej i w ubiegłych latach cieszył się ogromnym zainteresowaniem.
Zapisy via e-mail proszę kierować do 2 marca 2018 na adres: ba@wbp.opole.pl. Przyjęcie zgłoszenia potwierdzane jest do dwóch dni roboczych. W przypadku nieotrzymania potwierdzenia prosimy o kontakt telefoniczny: 77 47 47 085.
Patronat:
Michał Siek, Opolski Kurator Oświaty
Patronat i wsparcie konkursu:
dr Edward Wąsiewicz, Konsul Republiki Austrii we Wrocławiu
Sponsor:
Biuro Podróży Almatur w Opolu

Regulamin
1. Organizatorem XXI konkursu Austria – kraj i mieszkańcy jest Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu - Biblioteka Austriacka.
2. Konkurs ma na celu popularyzację szeroko rozumianej wiedzy o historii, geografii i kulturze Austrii, jak również problematyki aktualnego życia społecznego i politycznego Austrii.
3. Konkurs przeprowadzony zostanie w języku polskim.
4. Uczestnikami konkursu mogą być wszystkie osoby, z wyjątkiem laureatów wcześniejszych edycji konkursu.
5. Konkurs odbędzie się w dwóch etapach:
I etap – eliminacje szkolne i indywidualne polegać będzie na rozwiązaniu testu jednokrotnego wyboru, składającego się z 40 pytań zamkniętych. Zawodnicy maja 30 minut na rozwiązanie testu. Eliminacje odbędą się 06.03.2018 (wtorek) o godz. 15.30 w Bibliotece Austriackiej w Opolu pl. Piłsudskiego 5 dla uczestników indywidualnych.
Dla grup szkolnych konkurs odbędzie się tego samego dnia w szkole pod opieką nauczyciela zgłaszającego grupę, odpowiadającego za organizację konkursu i terminowe dostarczenie do biblioteki arkuszy odpowiedzi do sprawdzenia przez komisję powołaną przez Organizatora konkursu wraz z wypełnionym protokołem. Szczegóły organizacyjne zostaną podane przy zgłoszeniu uczestników.
II etap - finał06.04.2018 (piątek) o godz. 11.00 dla około 10 zdobywców największej liczby punktów w I etapie.
Finał składający się dwóch części polegać będzie w części pierwszej na prezentacji (maksymalnie 3-minutowej) wypowiedzi związanej z Austrią np. o wybranej postaci, miejscowości, ciekawostce czy fakcie z historii. Temat należy zgłosić organizatorowi do 04.04.2018 oraz uzyskać jego akceptację. Druga część konkursu polegać będzie na odpowiedzi ustnej na wylosowany zestaw, składający się z 3 pytań.
6. Pytania i odpowiedzi formułowane będą w języku polskim. Wypowiedzi oceniać będzie jury składające się z przedstawicieli środowiska akademickiego, organizatorów, patronów, sponsorów i środków masowego przekazu.
7. Nagrodą główną w konkursie jest wycieczka do Wiednia ufundowana przez Biuro Podróży ALMATUR. Zdobywcy 2 i 3 miejsca otrzymają atrakcyjne nagrody rzeczowe dzięki wsparciu Konsula Honorowego Republiki Austrii we Wrocławiu. Wszyscy uczestnicy finału otrzymają ponadto drobne nagrody rzeczowe i dyplomy.
8. Biblioteka Austriacka oferuje wykład o Austrii (wymagane jest zgłoszenie udziału) oraz literaturę do konkursu - do wykorzystania zarówno na lekcjach, jak i w samokształceniu.
9. Zgłoszenia do udziału w konkursie przyjmowane są do 2 marca 2018 r. w Bibliotece Austriackiej osobiście, via e-mail: ba@wbp.opole.pl lub telefonicznie 77/ 47 47 085. Przy zgłoszeniu konieczne jest podanie następujących informacji: nazwa szkoły, adres szkoły (ulica, kod pocztowy, miejscowość, województwo), nazwisko osoby/osób odpowiedzialnej za przeprowadzenie eliminacji szkolnych, adres e-mail do kontaktu, nr telefonu oraz orientacyjna liczba uczestników.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

kolejny konkurs - 3-minutowy film o swojej miejscowości

Zachęcam do zapoznania się z regulaminem i nagrodami, no i oczywiście do udziału :)  Szczegóły w załącznikach i na stronie głównego organizatora - Biura Usług Turystycznych "GRUPA DE-PL" strona organizatora - zadanie konkursowe   regulamin konkursu   nagrody plakat  

Elfchen

Elfchen to specjalna forma wiersza, której nauczyłam się na studiach. Bardzo lubię te formy, zarówno pisać jak i pracować z nimi na lekcji. Ostatnio natrafiłam na inną nazwę tego wiersza - "Fünfzeiler". Obie te nazwy zdradzają co nieco na temat formy wiersza. Tak więc wiersz składa się z pięciu linijek, a każdej linijce przypisana jest dana liczba słów. I tak w linijce pierwszej jest jedno słowo, w drugiej dwa, w trzeciej trzy, w czwartej cztery a w piątej ponownie jedno w sumie 11 słów. Jednak to nie wszystko. Elfchen może dotyczyć dowolnej tematyki, ale słowo w pierwszej linijce precyzuje na ogół temat wiersza, słowa w drugiej, opisują temat wiersza, słowa w trzeciej linijce, opisują temat wiersza i jakąś czynność z nim związaną, słowa w czwartej linijce wyrażają opinię dotyczącą tematu wiersza, Piąta linijka to słowo, które ponownie nazywa temat wiersza, jest to jednak inne słowo niż w pierwszej linijce wiesza.  Pisać takie wiersze można również w pięcioosobowych grupach...

Genially na niemeickim

Dzisiaj porozmawiamy o rodzajnikach, które są bardzo ważne w języku niemieckim. Każde słowo ma przypisany rodzajnik określony lub nieokreślony. Przybory szkolne to doskonały temat do ćwiczeń, ponieważ wiele z nich ma różne rodzajniki. Przykładowo, słowo „ der Bleistift ” (ołówek) ma rodzajnik męski „der”, a jego rodzajnik nieokreślony to „ein”. Z kolei „ die Schere ” (nożyczki) jest rodzaju żeńskiego i ma rodzajnik „die”, a rodzajnik nieokreślony to „eine”. Natomiast „ das Buch ” (książka) jest rodzaju nijakiego z rodzajnikiem „das” i „ein” jako rodzajnikiem nieokreślonym. Chcąc lepiej zapamiętać rodzajniki, polecamy zabawę w Genially! To interaktywna platforma, na której możecie ćwiczyć przypisanie rodzajników do różnych słów z kategorii przybory szkolne. Ucząc się w ten sposób, nie tylko przyswoicie sobie zasady gramatyczne, ale także będziecie mieli świetną zabawę z przyjaciółmi. Gotowi na wyzwanie? Sprawdźcie swoje umiejętności i przekonajcie się, jak dobrze znacie rodzajniki! ...