Przejdź do głównej zawartości

mnemotechniki w niemieckim

Uwielbiam mnemotechniki. Stosuję je na co dzień i odkąd pamiętam w szkole zawsze w ten sposób radziłam sobie z zapamiętywaniem trudnych rzeczy. Dlatego też zachęcam moich uczniów do stosowania rożnych z nich przy wielu okazjach. Dziś przypomnę o kilku i zapraszam Was do zabawy.
Jak ktoś ma ochotę poczytać więcej to może np. tutaj
Teraz tylko mały fragment: 


Akronimy
Strategia ta polega na wymyśleniu słowa lub wyrażenia, w którym pierwsze litery odnoszą się do zapamiętywanych informacji. Zwrot stanowiący akronim nie musi być sensowny, choć taki lepiej się zapamiętuje, np. chcąc zapamiętać cyfry rzymskie (50 – L, 100 – C, 500 – D, 1000 – M), można wymyślić wyrażenie: Lepki Cukierek Dla Mamy.
Akrostychy
Jest to metoda praktycznie identyczna z poprzednią, z tą różnicą, że zamiast słowa czy wyrażenia tworzy się całe zdanie, w którym początkowe litery wyrazów odnoszą się do listy zapamiętywanych informacji, np. chcąc zapamiętać przypadki rzeczownika w języku polskim (mianownik, dopełniacz, celownik itd.), wymyśla się zdanie: Mama Dała Celinie Bułkę Nasmarowaną Masłem Wiejskim.
Rymowanki
Polegają na uczeniu się krótkich wierszyków, które poprzez analogię ułatwiają zapamiętanie potrzebnych informacji, np. kości nadgarstka (łódeczkowata, księżycowata, trójgraniasta, grochowata, czworoboczna większa, czworoboczna mniejsza, główkowata, haczykowata) można zapamiętać, ucząc się następującej rymowanki: „Łódka płynie, księżyc świeci, trójgraniasty groszek leci. Na trapezie, trapeziku wisi główka na haczyku”.
A tu w zastosowaniu - do tabelki z rodzajnikami w poszczególnych przypadkach, wykonane przez jedną z moich uczennic. Może wam się przyda, albo wymyślicie własną wersję. Taka własna lepiej się zapamiętuje. Miłej zabawy!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

kolejny konkurs - 3-minutowy film o swojej miejscowości

Zachęcam do zapoznania się z regulaminem i nagrodami, no i oczywiście do udziału :)  Szczegóły w załącznikach i na stronie głównego organizatora - Biura Usług Turystycznych "GRUPA DE-PL" strona organizatora - zadanie konkursowe   regulamin konkursu   nagrody plakat  

Elfchen

Elfchen to specjalna forma wiersza, której nauczyłam się na studiach. Bardzo lubię te formy, zarówno pisać jak i pracować z nimi na lekcji. Ostatnio natrafiłam na inną nazwę tego wiersza - "Fünfzeiler". Obie te nazwy zdradzają co nieco na temat formy wiersza. Tak więc wiersz składa się z pięciu linijek, a każdej linijce przypisana jest dana liczba słów. I tak w linijce pierwszej jest jedno słowo, w drugiej dwa, w trzeciej trzy, w czwartej cztery a w piątej ponownie jedno w sumie 11 słów. Jednak to nie wszystko. Elfchen może dotyczyć dowolnej tematyki, ale słowo w pierwszej linijce precyzuje na ogół temat wiersza, słowa w drugiej, opisują temat wiersza, słowa w trzeciej linijce, opisują temat wiersza i jakąś czynność z nim związaną, słowa w czwartej linijce wyrażają opinię dotyczącą tematu wiersza, Piąta linijka to słowo, które ponownie nazywa temat wiersza, jest to jednak inne słowo niż w pierwszej linijce wiesza.  Pisać takie wiersze można również w pięcioosobowych grupach...

Genially na niemeickim

Dzisiaj porozmawiamy o rodzajnikach, które są bardzo ważne w języku niemieckim. Każde słowo ma przypisany rodzajnik określony lub nieokreślony. Przybory szkolne to doskonały temat do ćwiczeń, ponieważ wiele z nich ma różne rodzajniki. Przykładowo, słowo „ der Bleistift ” (ołówek) ma rodzajnik męski „der”, a jego rodzajnik nieokreślony to „ein”. Z kolei „ die Schere ” (nożyczki) jest rodzaju żeńskiego i ma rodzajnik „die”, a rodzajnik nieokreślony to „eine”. Natomiast „ das Buch ” (książka) jest rodzaju nijakiego z rodzajnikiem „das” i „ein” jako rodzajnikiem nieokreślonym. Chcąc lepiej zapamiętać rodzajniki, polecamy zabawę w Genially! To interaktywna platforma, na której możecie ćwiczyć przypisanie rodzajników do różnych słów z kategorii przybory szkolne. Ucząc się w ten sposób, nie tylko przyswoicie sobie zasady gramatyczne, ale także będziecie mieli świetną zabawę z przyjaciółmi. Gotowi na wyzwanie? Sprawdźcie swoje umiejętności i przekonajcie się, jak dobrze znacie rodzajniki! ...